Meg

Kinloch Sioux

Kinloch Penny

Kinloch Keeper

Kinloch Kobe

Kinloch Bee

Bailey - the boss
 

  2016

Manorbier Newton SDT
Session 1, Judge: J. Bowen,
Open National,
1, N. Watkins, Jody, 7;
2, A. Price, Jill, 15;
3, IB. Jones, Tim, 16 OLF;
4, C. Ridge, Sian, 16;
5, D. Evans, Bet, 16;
6, Angie Driscoll, Kinloch Mazi, 17.

Session 2, Judge: M. Ellis,
Open National,
1, B. Mc Connell, Mel, 9;
2, G. Howells Cap, 10;
3, B. Pugh, Glen, 11;
4, IB. Jones, Tim, 13;
5, C. Gordon, Maid, 14 OLF;
6, B. Mc Connell, Sky, 14.


Nantmel SDT
Morning session, Judge: Brian McConnell
Open National,
1st Kevin Evans Don 11
2nd Kevin Evans Jim 14
3rd Angie Driscoll Kinloch Pippi 17
4th Angie Driscoll Kinloch Mazi 19
5th Jeff Evans Glen 22 olf
6th DL. Evans (Tregaron) Don 22

Afternoon session, Judge: Steve Lewis (Elan valley).
1st. IB. Jones Tim 20
2nd Roy Jones Fred 21
3rd David Evans Tess 23
4th Alison Smith Meg 24
5th Irwel Evans Bob 25

6th Kevin Evans Jim 26

Ponterwyd AM Session
Mazi recorded his 6th win in the last 2 months with a super run at Ponterwyd in very wet and muddy conditions.
1, Angie Driscoll and Kinloch Mazi -10
2. Jeff Evans and Glen -12
3. Angie Driscoll and Kinloch Pippi -13
4. Arthur Morgan and Lad -16
5. Irwel Evans and Gem -18
6. Aurwen Price and Kate -19 2016

Weobley
1. Glyn Owen and Gem -9
2. Angie Blackmore  and Roy -13
3. Yvonne Abrey and Mona -15
4. Angie Driscoll and Kinloch Pippi -17 OLF
5. Angie Driscoll and Kinloch Sioux -17
6. Derek Lloyd and Jill -19

Eskleyside SDT September 25
1. Vic Morris Nap -6
2. Vic Morris Bob -10
3. Yvonne Abrey Glan y Gors Mona -18
4. Angie Driscoll Kinloch Penny -19
5. John Bowen Roy -20 olf
6. Angie Driscoll Kinloch Cade -20

Llandovery SDT September 24, 2016
National
1, Angie Driscoll and Kinloch Cade, 11
2, Meirion Jones and nip, 12
3, Angie Driscoll and Kinloch Pippi, 16
4, Emyr Lloyd and Fly, 18 OLF
5, Glyn Combes and Kent, 18
6, Meirion Jones , Jimmy, 20.

South Wales
1, Angie Driscoll and Kinloch Cade, 12
2, John Wheaton, Kim, 14
3, DL Evans, Don, 15 OLF
4, Rona Davies , Trim, 15

2017 World Trial Team (with 9 North competitors to be added)
World Trial 2017 Welsh Captain,
Kelvin Broad, Kinloch Levi (Reserve Welsh Champion 2016)

 World Trial Qualifier South Wales Results,
1, K. Evans, Preseli Ci, 19;
2, D. Howells, Nip, 25;
3, K. Evans, Kemi Ross, 30;
4, R. Ellis, Sweep, 33;
5, E. Morgan, Jaff, 36;
6, R Ellis, Spot, 40;
7, N. Watkins, Jody, 43;
8, B. Mc Connell, Sky, 44;
9, S. Holt, Roy, 47;

Reserves
10, S. Holt, Hybeck Blake, 50 OLF;
11, R. Games, Roy, 50;
12, G. Davies, Goyallt Lad, 51.

International Supreme Results
Supreme Champion, Kevin Evans, Preseli Ci, 614, 58 merit points;
Reserve champion, James McLaughlin, Dan, 613, 58 merit points;
3, Ross Games, Roy, 577, 50 merit points;
4, Medwyn Evans, Mac, 574, 50 merit points;
5, Alan Ll. Jones, Spot, 543, 41.5 merit points;
6, Kevin Evans, Kemi Ross, 538, 40 merit points;
7, Kelvin Broad, Kinloch Levi, 532, 36 merit points; !!!!!
8, Michael Shearer, Jim, 523, 34.5 merit points;
9, Mosse Magnusson, Myllin Davey, 499, 25 merit points;
10, Ricky Hutchinson, Jock, 498, 24 merit points;
11, James McCloskey, Sweep, 494, 22.5 merit points;
12, Ben Smith, Ben, 485, 15 merit points;
13, Ricky Hutchinson, Sweep, 484, 13.5 merit points;
14, Martin Feeney, Jack, 356, 8 merit points;
15, Medwyn Evans, Meg, Ret, 4 merit points.

Kinloch Pippi finished 18th overall in her first International.

Pandy Trial results
Open National
1. Angie Driscoll and Kinloch Mazi -6
2. Angie Driscoll and Kinloch Cade -9
3. Glyn Evans and Moss -10
4. David Evans and Bet -15
5. Mike Hall and Tom -16 OLF
6. Angie Blackmore and Roy -16

Open South Wales
1. Glyn Evans and Moss -4
2. Angie Driscoll and Kinloch Mazi -5
3. David Evans and Bet -7
4. Glyn Coombs and Kent -8

Novice National
1. Angie Blackmore and Joe -12
2. Mike Hall and Tom -16
3. Alan Williams and Spot -27

Novice South Wales
1. Angie Driscoll and Kinloch Mazi -5
2. David Evans and Bet -7
3. Glyn Coombs and Kent -8

Llanarthne Trial
SESSION 1 (Alison Sharpe)
1, N. Watkins, Alex, 8
2, K. Evans, Ci, 9
3, A. Lyttle, Jim, 10
4, A. Driscoll, Kinloch Mazi, 10.5
5, Glyn Evans., Moss, 11.5
6, A. Price, Kate, 16.

SESSION 2
1, S. Holt, Blake, 6
2, D. Howells, Nip, 8 OLF
3, R. Ellis, Sweep, 8
4, K. Haker, Rob, 10
5, K. Evans, Ross, 11 OLF
6, I. Jones, Ted, 11.

Llanarthne Champ 2016: Dai Howels and Nip

Libanus
Open
1. Richard Millichap and Del -5
2. Nigel Watkins and Jody -6
3. Gerald Lewis and Sam -8 OLF
4. Nigel Watkins and Alex -8
5. Alister Lyttle and Scot -9 OLF
6. Lyn Howells and Max -9

South Wales
1. Emyr Lloyd and Fly -6
2. IB Jones and Kinloch Rio -7
3. Kelvin Broad and Kinloch Cade -7
4. Nigel Watkins and Alex -8
5. Alister Lyttle and Jim -9

Llansadwrn SDT
Open National
1. Angie Driscoll and Kinloch Mazi -11
2. Robert Ellis and Spot -14
3. Angie Driscoll and Kinloch Penny -15
4. Gerald Lewis and Sam -17 OLF
5. Robert Ellis and Sweep -17
6. Meirion Jones and Jimmy -21

Open South Wales
1. Meirion Jones and Nip -3
2. Christine Soar and Tehya -7
3. Angie Driscoll and Kinloch Penny -17
4. Martha Morgan and Jill -21 OLF
5. Kelvin Broad and Kinloch Cade -21
6. Martha Morgan and Josie -24

Novice South Wales
1. Angie Driscoll and Kinloch Cade -5
2. Angie Driscoll and Kinloch Penny -6
3. Yvonne Abrey and Evie -9
4. Christine Soar and Tehya -17

Novice National
1. Mike Hemmings and Jill -16
2. Caroline Visser and Nan -24 OLF
3. Christine Soar and Tehya-24
4. Christine Hall and Star (Seren) -26

NEWCASTLE EMLYN
Open National,
1, A. Driscoll, Kinloch Mazi, 7;
2, B. McConnell, Mel, 9 OLF;
3, M. Jones, Jimmy, 9;
4, A. Lyttle, Jim, 12 OLF;
5, B. McConnell, Roy, 12;
6, E. Lagerfeld (Holland) Kanly, 13.

Open South Wales,
1, M. Jones, Jimmy, 4;
2, M. Jones, Nip, 9;
3, G. Howells, Fly, 11 OLF;
4, J. Wheaton, Ben, 11;
5, A. Driscoll, Kinloch Pippi, 17

Novice South Wales,
1, A. Driscoll, Kinloch Pippi, 17;
2, E. Lloyd, Fly, 19;
3, J. Davies, (Lampeter) Sid, 20.

Goyallt Sunday 14th Session 2 (Judge Paul Tomkins)
1, Nigel Watkins, Tanhill Alex, 11 OLF; 
2, Angie Driscoll, Kinloch Pippi, 11;
3, Nigel Watkins, Jody, 14;
4, Angela Gaigg, Lass, 17 OLF;
5, Angie Driscoll, Kinloch Penny, 17;
6, Dai Lloyd Evans, Don, 19. 

CYNGHORDY Saturday 13th August
Open National,
1, Angie Driscoll, Kinloch Mazi, 4.5;
2, Richard Millichap (Port Talbot) Don, 5;
3, Meirion Jones (Maesybont) Nip, 5.5;
4, E. L. Morgan, Jaff, 6;
5, Angie Driscoll, Kinloch Penny, 7;
6, E. L. Morgan, Glyn, 8. 

Novice National,
1, Angie Driscoll, Kinloch Mazi, 4.5;
2, Gerald Lewis (Gwynfe) Sam, 11;
3, Giorgio Pinto (Italy) Rig, 12;
4, E. L. Morgan, Nell, 13;
5, Lee Bowden (Caerffili) Lad, 13.5;
6, Mervyn Lewis, Moss, 15. 

Llanwrda Saturday 13th August
O
pen National (Malcolm Ellis)
1, Angie Driscoll, Kinloch Mazi, 8;
2, Kelvin Broad (Llanllawdog) Kinloch Cade, 10 OLF;
3, Nigel Watkins, Pentwyncoch Nan, 10;
4, B. McConnell (Narberth) Mel, 11;
5, G. Pinto, Cap, 12;
6, Nigel Watkins, Jody, 13.

Open South Wales,
1, M. Jones, Jimmy, 4;
2. N. Watkins, Tanhill Alex, 5;
3, M. Morgan, Josie, 6;
4, Lisa Hanson, Jack, 7;
5. Angie Driscoll, Kinloch Mazi, 10;
6, Angie Driscoll, Kinloch Penny, 13.

Builth Wells (AM session)
1. Angie Driscoll and Kinloch Pippi -12 OLF
2. Ian Jones and Ted -12
3. Angie Driscoll and Kinloch Cade -14
4. Malcolm Ellis and Don -17
5. Steve Lewis and Fan -18 OLF
6. Beryl Lewis and Nan -18

Talgarreg Day 1:

1. Nigel Watkins and Jody -30
2. Gerlad Lewis and Flash -32
3. Robert Ellis and Sweep -33 OLF
4. Kelvin Broad and Kinloch Levi -33
5. Aurwen Price and Kate -34
6. Eirian Morgan and Jaff -35T

...and a completed run for Kinloch Mazi!!! Very happy about that.

Uwchaled Defaidty Double Fetch Final
1. Kevin Evans and Ci -30
2. Arwyn Davies and Meg -31
3. Angie Driscoll and Kinloch Mazi -33
4. Ross Games and Roy -34
5. Angie Driscoll and Kinloch Pippi -36
6. Emrys Lewis and Glen -37

Qualifier 1:
1. Medwyn Evans and Mac -12
2. Gwynfor Owen and Moss -12
3. Emrys Lewis and Glen -16
4. Angie Driscoll and Kinloch Mazi -18
5. Sophie Holt and Roy -21
6. Glyn Jones and Roy -24

Qualifier 2:
1. Angie Driscoll and Kinloch Sioux -8
2. Kevin Evans and Ci -14
3. Ross Games and Roy -16
4. Irwel Evans and Bob -16
5. John Lightfoot and Cap -19
6. Gwynfor Owen and Roy -21

Qualifier 3:
1. Angie Driscoll and Kinloch Pippi -10
2. Arthur Roberts and Sam -14
3. Arwyn Davies and Meg -15
4. E.W. Edwards and Fflei -20
5. Kevin Evans and Ross -26 OLF
6. Sabine Ehlers and jim -26

2016 Welsh National Results
Two Kinlochs in the team!!!

National champion, Medwyn Evans, Mac, 210, run-off 202;
Reserve champion, Kelvin Broad, Kinloch Levi, 209, run-off 196;
3, Medwyn Evans, Meg, 202, run-off 194;
4, Alan Jones, Spot, 208;
5, Sophie Holt, Hybeck Blake, 206;
6, Richard Millichap, Sweep, 196;
7, Kevin Evans, Kemi Ross, 206;
8, Llyr Evans, Zac, 204;
9, Alwyn Williams, Max, 198;
10, Gethin Jones, Maddie, 202;
11, Glyn Jones, Roy, 202;
12, Aled Owen, Llangwm Cap, 196;
13, Ross Games, Roy, 202;
14, Richard Millichap, Don, 196;
15, Kevin Evans, Preseli Ci, 194;
Reserve, Angie Driscoll, Kinloch Pippi, 196, reserve run-off, 168 out 180.

Brace champion, Kevin Evans, Jimmy and Greg, 249;
Reserve, Gethin Jones, Fran and Maddie, 244.

ABERNANT SDT (Judge, Eifion Hope), 81 ran, Open national,
1, M. Jones, Maesybont, Jimmy, 9;
2, D. Howells, Port Talbot, Nip, 10;
3, D. Howells, Jaimie, 12;
4. R. Ellis, Nant y Moel, Sweep, 15;
5, A. Driscoll, Llanllawddog, Kinloch Pippi, 16;
6, G. Lewis, Gwynfe, Flash 17 OLF.

NEW CROSS AND DISTRICT SDT
(John Lewis), Open national,
1, K. Broad, Llanllawddog, Kinloch Levi, 12;
2, Irwel Evans, Ystrad Meurig, Gem, 14;
3, E. L. Morgan, Aberystwyth, Jaff, 15;
4, D. Jenkins, Talybont, Moss, 16 OLF;
5, Irwel Evans, Bob, 16;
6, R. Games, Talgarth, Roy,

Open South Wales,
1, I. B. Jones, Capel Bangor, Kinloch Rio, 12;
2, D. Jenkins, Liz, 13;
3, K. Broad, Kinloch Cade, 17;
4, E. L. Morgan, Jaff, 18;
5, D. Ll. Evans, Tregaron, Don, 18;
6, D. Jenkins, Moss, 19.

Berriew
Morning Session
1, E. L. Morgan, Aberystwyth, Jaff, 10;
2, David Williams, Abermule, Bob, 11.5;
3, Aled Owen, Corwen, Glesni, 12;
4, A. Driscoll, Llanllawddog, Kinloch Pippi, 13.5;
5, Lesley Jones, Minsterley, Tess, 15; 6,
J. Ellis, Whitchurch, Roy, 15.5.

Powick Trial Results
Open 2
1 Kevin Evans and Kemi Ross - 14
2 Angie Driscoll and Kinloch Pippi - 17
3 David Evans and Bet - 19
4 Angie Driscoll and Kinloch Sioux - 20
5 Meirion Williams and Sue - 23
6 Yvonne Abrey and Mona - 29

Open 1
1. Brian Pugh and Rock -20
2. Stan Harden and Cass -21
3. Karin Haker and Rob -23 OLF
4. Meirion Williams and Pepsi -23
5. Karin Haker and Sam -26
6. Kevin Evans and Ci -30 OLF

Llanddeusant Trial Results
Session 1 (Judge Tony Rofe)


1 Kevin Evans Ci 9
2 Nigel Watkins Al 10
3 Angie Driscoll Kinloch Pippi 11
4 Sophie Holt Roy 14
5 John Bowen Roy 15 OLF
6 Lee Bowden Lad 15

Session 2 (Judges Anne Westover & Christine Hall)

1 Nigel Watkins Scott 11
2 Kevin Evans Kemi Ross 13
3 Robert Ellis Sweep 14
4 Sophie Holt Blake 15
5 David Howells May 16
6 John Wheaton Ben 18

 

NEW INN SDT, 4/5/16
Session One, Open National,
1, Dai Howells and Nip, 10;
2, Angie Driscoll and Kinloch Sioux, 12;
3, Brian Mc Connell and Sky, 14;
4, Vic Morris and Ben, 18;
5, Kelvin Broad and Kinloch Cade, 19;
6, Aurwen Price and Kate, 27.

Novice National, 1, B. Mc Connell (Narberth) Sky, 14; 2, B. Mc Connell (Narberth) Roy, 27; 3, CM. Soar (Martletwy) Teyha, 50.

Session Two, Open National
1, Dai Howells and Jaimie, 14;
2, Stan Harden and Cass, 19;
3, Meirion Jones and Jimmy, 27;
4, Rona Davies and Nell, 36;
5, Efion Hope and Kit, 37;
6, Glyn Coombs and Kent, 43.

Novice National, 1, R. Davies (Lampeter) Nell, 36; 2, CM. Soar (Martletwy) Teyha, 44; 3, H. Thomas (Dryslwyn) Belle, 48

Best Novice Handler, Heddwyn Thomas.

Manorbier Trial
Morning session - 29th May
1. Llyr Evans and Zac -22
2. John Bowen and Roy -26 OLF
3. Meirion Jones and Jimmy -26
4. Meirion Jones and Nip -27
5. Kevin Evans and Jimmy -33
6. Angie Driscoll and Kinloch Pippi -34

Afternoon Session - 29th may
1. Kevin Evans and Preseli Ci -14
2. David Howells and Nip -15
3. Sophie Holt and Roy -19
4. Gerald Lewis and Gary -23
5. Jane Drinkwater and Sweep -29
6. Steve Lewis and Karven Jake -31

Monday: Morning session 30th May,
1, M. Jones and Jimmy, 6;
2, K. Broad and Kinloch Cade, 15;
3, J. Wheaton and Ben, 17;
4, K. Broad and Kinloch Levi, 19;
5. D. Evans and Tysswg Meg, 20;
6, R. Ellis and Spot, 21.

Llanarmon Trial Results
Kinloch Pippi scored her second Open trial win in as many weeks with a lovely run at Llanarmon. Kelvin finished second with Cade, their first run together.

Field: Ffridd
AM
1. Llyr Evans - Zac - 9 (OLF)
2. Kelvin Broad - Kinloch Cade - 9
3. George Bonsall - Tommy - 10 (OLF)
4. David Evans - Tysswg Meg - 10
5. Alan Jones - Spot - 18
6. Angie Driscoll - Kinloch Pippi - 19
PM
1. Sophie Holt - Blake - 6
2. Kevin Evans - Preseli Ci - 7
3. Ricky Hutchinson - Sweep - 7.5
4. Pennant Williams - Don - 10
5. David Evans - Bet - 11.5
6. Jacqueline Galand - Jazz - 12

Field: Cae Gwastad
AM
1. Ricky Hutchison - Sweep - 13
2. John Ellis - Roy - 14 (OLF)
3. Bryn Davies - Roy - 14
4. Arwyn Davies - Meg - 19
5. Llyr Evans - Zac - 23
6. Brynley Williams - Bob - 24 (OLF)
PM
1. Angie Driscoll - Kinloch Pippi - 6
2. Ricky Hutchinson - Jock - 7
3. Stan Harden - Bob - 8
4. Kelvin Broad - Kinloch Levi - 10 (OLF)
5. Kevin Evans - Preseli Ci - 10
6. Bryn Davies - Roy - 12

 





< top >






 



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.