2008  
 
April 27: Lindley Moor, Peat Ponds Farm, West Yorkshire, England - OPEN Afternoon
  NAME DOG SCORE
1. J. Cropper (Deerplay) Fleet 85/90
2. A. Owen (Corwen) Roy 82 TIME
3. A. Owen (Corwen) Mac 82
4. J. Wood (Lindley Moor) May 81 TIME
5. C. Cropper (Water) Roy 81
6. P. Williams (Treuddyn) Dale 80
***************************************************************
 
April 27: Lindley Moor, Peat Ponds Farm, West Yorkshire, England - OPEN Morning
  NAME DOG SCORE
1. J. Cropper (Deerplay) Dan 82/90
2. S. Boland (Bolton Abbey) Fly 78
3. J. Chamberlain (Barnsley) Whiterose Cap 76
4. P. Noble (Quernmore) Jack 75
5. D. Whitehead (Edgworth) Ted 74 OLF
6. S. Holt (Rawtenstall) Bill 74
***************************************************************
 
April 27: Holmrook, Cumbria - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. D. Scrimgeour (Lonscale) Laddie 88/90
2. G. Smithson (Kirkbride) Lassie 87 OLF
3. D. Harrison (Selside) Ben 87
4. A. T emple (Holmrook) Meg 87
5. K. Kwiatkowski (Walverhampton) Try 86
6. A. Clark (Middleton) Spot 85
***************************************************************
 
April 26:Llangadog, South Wales - OPEN NATIONAL * points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. R. Ellis (Nantymoel) Mirk 6
2. K. Evans (Libanus) Mirk 8 OLF
3. G. Watson (Postbridge) Rock 8
4. R. B. Pugh (Nantmel) Jess 9 OLF
5. P. Tomkins (Llandrindod Weils) Arnie 9
6. E. L. Morgan (Aberystwyth) Spot 9
***************************************************************
 
April 26:Llangadog, South Wales - NOVICE NATIONAL * points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. R. Ellis (Nantymoel) Mirk 6
2. D.P. Jones (Tregaron) Len 13
3. Y. Abrey (Llanfilo) Zac 14
4. C. Short (Talog) Sweep 18
***************************************************************
 
April 26: Lee End Farm, Quernmore - OPEN
NAME DOG SCORE
1. P. Williams Dale 99/100
2. Michael Longton Don 94
3. T. W. Longton Cap 93 OLF
4. J. Cropper Fleet 93
5. F. Cleary Dan 90 OLF
6. K. Salisbury Scott 90
**********************************************
 
April 21: Llanddeusant, WALES - Afternoon OPEN
* Points deducted
NAME DOG SCORE*
1. K. Evans Mirk 6
2. M. Jones Joe 8
3. I.B.Jones Joe 13
4. M.C. Jones Gail 15
5. S. Gibson Gail 16
6. D. Meek Shona 18
**********************************************
 
April 21: Llanddeusant, WALES - Morning OPEN
* Points deducted
NAME DOG SCORE*
1. E. L. Morgan Spot 9
2. L.N. Watkins Floss 13
3. G. Lewis Pip 14
4. M.C. Jones Jill 18
5. J. Hudd Craig 21
6. W. Jones Jess 24
**********************************************
 
April 20: Llanddeusant, WALES - Afternoon OPEN
* Points deducted
NAME DOG SCORE*
1. L.N. Watkins Lad 8
2. D. Meek Shone 9
3. G. Coombs Mirk 10
4. D. Howells Jan 11
5. I.B. Jones Joe 13 OLF
6. R. Ellis Mirk 13
**********************************************
 
April 20: Llanddeusant, WALES - Morning OPEN
* Points deducted
NAME DOG SCORE*
1. K. Evans Spot 12
2. D. Meek Shona 17
3. A. Blackmore Rosewood Nell 18
4. S. Lewis Nell 19
5. G. Lewis Pip 20
6. D. Howells Rock 21
**********************************************
 
April 20: Four Counties, Helmingham - OPEN
NAME DOG SCORE
1. R. McLean Joe 79/100
2. C. Griffiths Jake 62
3. J. Waspe Peggy 55
**********************************************
 
w/e April 12/13: Kergod Farm, Weisdale - Scotland
NAME DOG SCORE
NURSERY - under 1 1/2 years    
1. C. Robertson Shep 41/60
2. K. Birkett Gift 33
3. K. Birkett Gail 30
NURSERY - 1 1/2 - 2 1/2 years
1. J. Ridland Ben 47
2. I. Thomason Meg 45
3. J. Ridland Gyp 43
CHAMPIONSHIP
1. W. Morrison Dot 53
2. C. Robertson Shep 50
3. J. Ridland Ben 47
**********************************************
 
w/e April 12/13: West Country, Chillaton Barton - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. I. Bickle Patch 87/100
2. J. Watson Floss 83
3. I. Bickle Star 76
4. J. Watson Perc 75
5. T. Hopper Tweed 72
6. T. Rofe Gwen 71
**********************************************
 
w/e April 12/13: Moreton, Drayton Paslow
NAME DOG SCORE
NURSERY    
1. A. Brookes Jay 84/90
2. V. Powell Mint 75
3. C. Turland Jimmy 67
NOVICE
1. J. Porter Mirk 86/100
2. J. Thomas Rob 81
3. S. Neeson Fly 78
OPEN
1. C. Griffiths Jake 85/100
2. T. Foster Nellie 83
3. A. Blackmore Rob 70
**********************************************
 
w/e April 12/13:Deerplay, Bacup, Lancashire - Afternoon OPEN
NAME DOG SCORE
1. R. MacPherson Roy 79/90
2. S. Holt Bing 75
3. P. Williams Don 70 OLFD
4. D. Wild Rip 70
5. D. Wild Meg 67
6. S. Cropper Beechwood Bob 62
**********************************************
 
w/e April 12/13:Deerplay, Bacup, Lancashire - Morning OPEN
NAME DOG SCORE
1. I. Ibbotson Zac 71/90 OLF
2. R. MacPherson Meg 71
3. A. Gilchrist Mac 64 OLF
4. S. Bolland Fly 64
5. Thomas Longton Jake 63
6. T. Lawrenson Zac 62
**********************************************
 
April 6: Lee End Farm, Quernmore, Lancashire- Afternoon OPEN
NAME DOG SCORE
1. Thomas Longton Cap 91/100
2. A. Kyme Floss 89
3. J. Cropper Fleet 88 OLF
4. N. Ireland Maggie 88
5. K. Kiatkowski Nell 87
6. D. Scrimgeour Nell 86
**********************************************
 
April 6: Lee End Farm, Quernmore, Lancashire- Morning OPEN
NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Dan 81/90
2.

Michael Longton

Kez 77
3. Michael Longton Don 75
4. J. Harvey Pat 74
5. D. Harrison Ben 73
6. R. Briggs Shep 70
**********************************************
 
April 6: Berry Moor, Barnsley, South Yorkshire - OPEN
NAME DOG SCORE
1. T. Foster Spot 80/90
2. R. Hodgkinson Grig 79 OLF
3. S. Wilkinson Snow 79
4. K.Smith Breeze 7
5. J. Chamberlain Bob 77 OLF
6. D. Bristow Bob 77
**********************************************
 
April 5: Yorkshire, Trawden Showfield, Colne, Lancashire - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. J. Witter Broadhead Saul 68/90
2. T. Huddleston Udale Millie 64
3. B. Swinbank Nell 59
4. K. Salisbury Mac 56
5. I. Ibbotson Dennis 54
6. E. Moore Moor Lodge Molly 48
**********************************************
 
April 5: Yorkshire, Trawden Showfield, Colne, Lancashire - NOVICE
NAME DOG SCORE
1. J. Wood May 72/90
2. K. Kwiatkowski Nell 70
3. J. Moore Meg 66 oLF
4. N. Bennett Bute 66
5. M. Davey Bet 62 OLF
6. J. Harvey Pat 62
**********************************************
 
w/e April 5/6: Cashlie - SCOTLAND
NAME DOG SCORE
1. P. Martin Eilidh 96/100
2. R. Simpson Murphy 93
3. J.A. Macleod Garry 93
4. P.Martin Maid 93
5. N. McVicar Spot 92
6. A. Simpson Loos 92
**********************************************
 
w/e April 5/6: Invergarry- SCOTLAND
NAME DOG SCORE
1. E. MacKinnon Roy 89/100
2. I. McConnell Fly 88
3. J.A. MacLeod Garry 85
4. M. McNally Callag 83
5. J. McLachlan June 80
6. A. Simpson Loos 80
**********************************************
 
w/e April 5/6: Great Glen NURSERY - SCOTLAND
NAME DOG SCORE
1. M. McNally Callag 81/90
2. J. McLachlan June 80
3. M. McNally Glen 48
4. B. Strachan Blue 44
5. D. Ferguson Midge 39
6. J. McLachlan Joc
**********************************************
 
w/e April 5/6: Great Glen OLDER DOGS- SCOTLAND
NAME DOG SCORE
1. I. McConnell Jaff 94/100
2. B. Strachan Bonnie 80
3. J. McLachlan Taff 77
4. I. McConnell Dan 74
5. W. Walker Zac 73
**********************************************
 
w/e April 5/6: Madog Open - North Wales
* Points deducted
NAME DOG SCORE*
1. R.V. Hughes Black 5
2. T. Evans Mona 5.5
3. G. Owen Zac 6
4. H. Jones Meg 6.5
5. H.D. Pritchard Bess 11
6. S. Main Lace 12
**********************************************
 
w/e April 5/6: Madog Novice - North Wales
* Points deducted
NAME DOG SCORE*
1. G. Owen Gwen 21
2. G. Lightfoot Nan 22
3. J. Lightfoot Cap 25
4. W.P. Lloyd Jones Taff 29
**********************************************
 
   
< top >



 



< top >



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.