Meg
Kinloch Tina

Kinloch Sioux
Blade

Kinloch Bee
Kinloch Cian
Kinloch Steffi

Bailey

 

 

AUGUST 2010

Llanarthne Trial Results - August 31st

Qualifying Round
1. Rob Lewis and Tysswg Crystal (-4)
2. David Howells and Jaimie (-6)
3. Angie Driscoll and Kinloch Sioux (-7 OLF)
4. Lloyd Jones and Fynydd Davey (-7)
5. Bill Seale and Moss (-7)
6. Lyn Jones and Cymro (8)

Double Fetch Final

1. David Howells and Jaimie (-40)
2. Angie Driscoll and Kinloch Sioux (-45)
3. Bill Seale and Moss (-47)
4. Lyn Jones and Cymro (-48)
5. Rob Lewis and Tysswg Crystal (-62)
6. Lloyd Jones and Fynydd Davey (-70)

C ilycwm Trial Results August 30th

Open South Wales
1. Angie Driscoll and Cheviot Jamie (-17)
2. Angie Driscoll and Kinloch Sioux (-17)
3. Ioan Jones and Glen (-18)
4. Irwel Evans and Jim (-19)
5. Will Watkins and Maid (-19)
6. Eirean Morgan (-23)

Open National

1. Calvin Jones and Jill (-8)
2. John Wheaton and ? (-9)
3. Sheila Lewis and Nell (-10)
4. Glyn Jones and Chip (-12)
5. Kelvin Broad and Kinloch Tina (-16)
6= Meirion Jones and Joe and Ioan Jones and Glen (-17)

Libanus Trial Results
Open National
1. Alison Smith and Swift (-11) - yahoo!
2. Meirion Jones and Joe (-13 OLF)
3. Alison Smith and Lil (-13)
4. Nigel Watkins and Jody (-14)
5. Meirion Jones and Glen (-14)
6. Lyn Jones and Cyrmo (-14)

South Wales
1. Lyn Jones and Cymro (-5)
2. Nigel Watkins and Jody (-5)
3. G. Davies and Moy (-8)
4. A. Morgon and Leo (-8)
5. Lisa Bassett and Jo (-8) - Nice one, Lisa!

Llanwrda Trial Results - August 21st

Sorry, we're missing a few dog names here. Will try to get full results.
Open South Wales
1. Kelvin Broad and Kinloch Tina (-6)
2. Lloyd Jones and Davy (-11)
3. I.B. Jones and Will (-12)
4. Emyr Lloyd and Ben (-15)
5. Llyr Evans and ? (-25)
6. Lisa Bassett and Jo (-29)

Open National:
1. Meirion Jones and Joe (-7)
2. Glyn Jones and Chip (-9)
3. Lloyd Jones and ? (-11)
4. Irwel Evans and ? (-15)
5. Charlie Short and Sweep (-19)
6. I.B. Jones and ? (-20)

Novice National
1. Mike Hemmings and Floss (-17)
2. Rona Davies and Dell (-27)
3. Claire Ridge and Jess (-29 OLF)
4. Will Watkins and Maid (-29)
5. Will James and Gyp (-31)
6. Rona Davies and Glen (-33)

Novice South Wales
1. Yvonne Abrey and Polly (-17)
2. Patrick Dobbs and Toby (-29 OLF)
3. Yvonne Abrey and Fly (-29)
4. Will James and Gyp (-31)
5. Claire Ridge and Lad (-33)

Goyallt Trial August 18th

Afternoon Session
1 Sheila Lewis and Nell -15
2 Eirwen Price and Lyn -17
3 Angie Driscoll and Kinloch Sioux -18 OLF
4 I B Jones and Joe -18
5 John Bowen and Jill -20 OLF
6 Irwel Evans and Jim -20

Welsh National Results
1st: 210 in runoff Nigel Watkins FLOSS (Friday winner)
2nd: 194 in runoff Mervyn Price MAC (Thursday winner)
3rd: 186 in runoff Graham Powell GWEN (Saturday winner)
4th: 202 Aled Owen ROY (2nd placed, Saturday)
5th: 198 Pennant Williams DALE (2nd placed, Thursday)
6th: 194 Robert Ellis MIRK (2nd placed, Friday)
7th: 196 Richard Millichap DEWI TWEED (3rd placed, Thursday)
8th: 194 John Griffith FAN (3rd placed, Friday)
9th: 192 Daniel Jarman JAFF (3rd placed, Saturday)
10th: 194 Alun Jones (Selattyn) ROB (4th placed, Friday)
11th: 190 Kevin Evans SPOT (4th placed, Saturday)
12th: 188 Nigel Watkins JODY (4th placed, Thursday)
13th: 192 Glyn L Jones ZAK (5th placed, Friday)
14th: 188 Jane Drinkwater TREFYNOR TARN (5th placed Saturday)
15th: 187 Jed Watson MIRK (5th placed, Thursday)
Reserve (16th): highest pointed sixth placed, 192 Alan Jones (Defaidity) CASI
17th 186 Angie Driscoll and Meg :-)

2010 Continental Championship
1. Urs Imhof and Ela V. Bettmerhorn, Switzerland 324/340
2. Jo Agnar Hansen and Tika, Norway 310
3. Henrik Nilsson and Bozz, Sweden 303
4. Pascal Beausoleil and Tchin des Mves Bruyères, France 296
5. Jan Modeel and Sepp, Netherlands 293
6. Tony Ottesen and Bob 284
7. Jo Agnar Hansen and Sisko, Norway 283
8. Eva Eriksson and Ty Nant Flash, Sweden 274
9. Pim Visscher and Ben, Netherlands 272
10. Paul Wellemans and Mist, Belgium 268

Crosswell Trial Results  August 16
National Open (44 ran)
1. Meirion Jones Glen  13
2. Paul Tomkins Mac 14
3. I B Jones  Will 15
4. Paul Tomkins  Peg  16
5. Meirion Jones  Joe 18
6. Jed Watson  Jake  19

National Novice
1. I B Jones Will 15
2. John Bowen  Belle  24
3. John Bowen  Jill  25

South Wales Open (38 ran)
1. Jed Watson  Meg 7
2. J Wheaton Meg 10
3. Gwynfor Thomas Roy 11
4. Martha Morgan Becs  12
5. I B Jones  Joe  17
6. MarthaMorgan  Shep  18

South Wales Novice
1. J Wheaton Meg
2. Gwynfor Thomas Roy 11
3. I B Jones  Joe 17

St. Dogmeals Trial Results August 16th
Open National
1st Martha Morgan and Becks 8
2nd I.B. Jones and Wil 16
3rd Stan Harden and Juno 17
4th Paul Tomkins and Peg 18
5th Kelvin Broad and Blade 19
6th Stan Harden and Jet 20

Open South Wales
1st I.B Jones and Joe 12
2nd John Davies (Blaenglowon)and Mal 13
3rd Gareth Davies and Meg 31
4th Zonja Ottoson and Sting (Sweden) 32 OLF
5th Stan Harden and Juno 32
6th Meirion Jones and Joe 35

Novice National

1st I.B Jones and Wil 16
2nd Kelvin Broad and Blade 19
3rd Stan Harden and Jet 20

Novice South Wales

1st I.B Jones and Joe 12
2nd Gareth Davies and Meg 31
3rd Zonja Ottoson and Sting (Sweden) 32

South Wales Association Open - Double Fetch Final Results August 8th
1st Kevin Evans and Greg  (-19)                                                
2nd Graham Powell and Gwen (-29)                                            
3rd Ian Jones and Jess  (-36)                                                   
4th Robert Ellis and  Mirk (-37)                                                    
5th Meirion Jones and Joe  (-41)                                                   
6th Kevin  Evans and Spot  (-43 OLF)                                             
7th Nigel Watkins  and Jody  (-43)                                                 
8th  Irwel Evans and Jim  (-44)                                                     
9th Paul Tomkins and Titch (Peg) (-48)                                                 
10th Glyn Owen and Taff (-50 OLF)    
11th  John Rees and Jed (-50) - this dog is not yet 2 years old!   
12th  Meirion Jones and Glen (-70)  

Scottish National Results - FINAL
Scottish Team for the International:
1st: 188 Scott Renwick ROCI
2nd: 185 Ewen Mackinnon NAN
3rd: 184 Michael Shearer BOB
4th: 181 Jock Welsh TANHILL SWEEP
5th: 179 Roddy MacDiarmid JIM
6th: 177 Angus Jardine CUILLIN
7th: 175 Jock Welsh TANHILL NAP
8th: 173 Alex Watson JAKE
9th: 172 Stuart Davidson JIM
10th: 171 Hamish MacLean KIM
11th: 171 Ian Brownlie MO
12th: 169 Bobby Dalziel JOE
13th: 168 Robbie Welsh MAID
14th: 165 Joe McRobert TAFF
15th: 165 Neil Campbell GUS
Reserve: 163 Julie Hill KIM

Talgarreg Double Fetch Trial Results
Sunday - August 1st
1. Graham Powell and Maid (-21)
2. Rob Ellis and Mirk (-29)
3. Graham Powell and Gwen (-32)
4. Ian Jones and Tom (-33)
5. Luca Fini and Dan (-34)
6. Glyn Howells and Judy (-35)

Monday - August 2nd
1. Kevin Evans and Spot (-9)
2. Jeff Hudd and Fleece (-14)
3. Gwynfor Owen and Lyn (-16)
4. Gwynfor Owen and Zac (-19)
5. Jeff Hudd and Nell (-21)
6= Kevin Evans and Gregg (-25)
6= Angie Driscoll and Meg (-25)



< top >






 



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.