Meg

Kinloch Sioux

Kinloch Penny

Kinloch Keeper

Kinloch Kobe

Kinloch Bee

Bailey - the boss
 

 

August 2011

Libanus Trial (95 ran) August 27th
Open National
1. Angie Driscoll and Kinloch Penny (-7) !!!!!! Wow, first Open win for Penny.
2. Dai Howells and Jamie (-11.5)
3. Meirion Jones and Joe (-12)
4. Gerald Lewis and Flash (-13 OLF)
5. Nigel Watkins and Mirk (-13)
6. Malcolm Ellis and Mac (-14)

Open South Wales
1. Rob Lewis and Crystal (-1.5) !!
2. Meirion Jones and Joe (-3.5)
3. Meirion Jones and Jess (-5)
4. Glyn Coombs and Speck ??
5. Lloyd Jones and Davy (-6.5)

Novice National
1. Angie Driscoll and Kinloch Penny (-7)
2. Nigel Watkins and Mirk (-13)
3. Angie Driscoll and Kinloch Keeper (-15)

Novice South Wales
1. Rob Lewis and Crystal (-1.5)
2. Meirion Jones and Jess (-5)
3. Adrian Morgan and Leo (-7)

Llansadwrn Results August 27th
Open National
1st. Robert Ellis and Mirk -6 OLF
2nd. Meirion Jones and Joe -6
3rd. Gwynfor Thomas and Roy -6.5
4th. Nigel Watkins and Jody -7
5th. Nigel Watkins and Mirk -8
6th. Robert Ellis and Tess 8.5

Open South Wales
1st. Eirean Morgan and Glyn -4
2nd. Gwynfor Thomas and Nell -4.5
3rd. Meirion Jones and Glen -5
4th. Lloyd Jones and Davey -7
5th. Nigel Watkins and Jody -7.5
6th. John Bowen and Jess 8

Llansadwrn Results August 26th
National (Novice)
1. Angie Driscoll and Kinloch Penny (-12)
2. John Bowen and Kit (-14)
3. T. Bourdon and Moss (France) -15
4. Angie Driscoll and Kinloch Keeper (-19 OLF)
5. Anna-Lou Daybell and Spud (-19)
6. Mike Hemmings and Floss (-21)

South Wales (Novice):
1. Mike Hall and Beau (-10)
2. Kelvin Broad and Blade (-14)
3. Pascal Bourdon and Vickie (-24)
4. Pascal Bourdon and Me (-24),
5. Michelle Brothers and Snap (-27)
6. John Bowen and Kit
(-31)

Novice National 15 mile
1. Angie Driscoll and Kinloch Penny (-12)
2. Angie Driscoll and Kinloch Keeper (-19)
3. Mike Hemmings and Floss (-21)
4. Angie Driscoll and Kinloch Tahi (-25)

Hundred House SDT August 27th

Morning National Open
1. Bob Powell Drift 10 off
2. Sue Little Foxy 14 off OLF
3. Gerald Lewis Flash 14 off
4. Alison Smith Lil 15 off
5. Gerald Lewis Prince 17 off
6. Paul Tomkins Arnie 18 off

Afternoon National Open
1. Paul Tomkins Arnie 9
2. Karin Haker Maid 11
3. Eirean Morgan Jill 13
4. Eirean Morgan Glyn 15
5. Ian Jones Tom 16
6. Beryl Lewis Style 19

Llanwrda Trial
Open National
1. Kelvin Broad and Blade
(-12 OLF) - First open trial win!!!
2. I.B. Jones and Joe (-12)
3. Colin Gordon and Mirk (-13 OLF)
4. Colin Gordon and Meg (-13)
5. Meirion Jones and Joe (-15 OLF)
6. Daniel Jarman and Nell
(15)

Open South Wales
1. Daniel Jarman and Nell (-9)
2. Stan Harden and Jet (-10)
3. Martha Morgan and Shep (-15)
4. Irwell Evans and Lad (-20)
5. IB Jones and Joe (-21)

6. Gwynfor Thomas and Nell (-27)

Goyallt Charity Trial - Morning Session
1. I B Jones and Wil (-8)
2. Alwyn Williams and Eryri Jim (-11)
3. Lloyd Jones and Davy (-15)
4. Kelvin Broad and Blade (-16)
5. Gwyn Davies and Goyallt Bob (-17)
6= Angie Driscoll and Meg / Aurwen Price and Lyn (-18)

Goyallt Charity Trial - Afternoon Session
1.Meirion Jones and Joe (-7)
2. Meirion Jones and Jess (-11.5)
3.Alwyn Williams and Eryri Jim (-12.5)
4. Alwyn Williams and Nim (-15.5)
5. Aurwen Price and Lyn (-16)
6. Paul Tomkins and Mac (-16.5)

Uwchaled Hill Trial Results, Bala, Judge: Hefin Jones, Dolgellau.

Qualifier 1; 1.Richard Millichap, Rose, 6pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Shep, 11pts; 3. J R Griffith, Talysarn, Roy, 12pts; 4. Kevin Evans, Libanus, Greg 12pts: 5. Angie Driscoll and Kinloch Sioux, 13pts.

Qualifier 2; 1. Richard Millichap, Taddymoor Jen, 9pts; 2. Medwyn Evans, Dolgellau, Jan, 11pts; 3. Idris Thomas, Dolgellau, Sian, 12pts; 4. Aled Owen, Corwen, Mac, 14pts:

Qualifier 3: 1. Alun L Jones, Selattyn, Kate, 7pts; 2. Arwyn Davies, Bryneglwys, Moel Floss, 8pts; 3. Gwyn Jones, Penmachno, 9pts; 4. Aled Owen, Corwen, Roy, 9pts:

Double fetch Final: 1. Kevin Evans, Greg,14pts; 2. Idris Thomas, Sian, 17pts; 3. Aled Owen, Roy, 19pts; 4. Richard Millichap, Taddymoor Jen, 21pts; 5. Medwyn Evans, Jan, 24pts; 6. Arwyn Davies, Moel Floss, 25pts:

Scandinavian Championship Results - August 7, 2011
1. Jo Agnar Hansen and Sisko 149
2. Jo Agnar Hansen and Tika 145
3. Torbjörn Jaran Knive and Maico 135

Scottish National Results - August 7, 2011
1. Bobby Dalziel JOE 206
2. Ian Brownlie MO 198
3. Robbie Welsh MAID 188 (olf 92 drive 50)
4. Mosse Magnusson LLANFARIAN JIM 188 (olf 92 drive 46)
5. Michael Shearer CAP 187
6. Jock Welsh TANHILL SWEEP 183
7. Neil Gillon BHOY (ROM) 176
8. Cameron Dickson SCOT 175
9. Alex Watson JAKE 173 (olf 94)
10. Neil McEachern ANN 173 (olf 87)
11. Bobby Dalziel SPOT 173 (olf 82)
12. Norman MacDonald JAKE 171
13. Jock Welsh TANHILL NAP 170
14. Alex MacCuish BRANDY (Moss) 168 (olf 78)
15. Neil Campbell GUS 168 (olf 76)

 



< top >






 



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.