2008  
 

JULY 26: BANC-Y-DARREN, WALES

Open National

1. Daniel Jarman 10 Jaff
2. Brian Pugh 16 Jess
3. Martha Morgan 17 Becks
4. John Rees 19 Floss
5. Serge van der Sweep 19 Jim
6. Serge van der Sweep 21 Lass

Novice National (for dogs that have not won an open trial)
1. Aled Evans 23 Roy
2. Angie Driscoll 25 Roy
3. John Price 26 Ben
4. Dafydd Jones 29 Len

South Wales (OLF, maltese cross and pen)
1. Mike Evans 19 Roy
2. I B Jones 24 Meg
3. John Price 25 Ben
4. John Davies 27 Hope
5. Ellen van der Sweep 28 Tweed

 
ENGLAND
w/e July 19/20th: Lee End Open, Quernmore, Lancashire - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. C. Mellin Maisie 92
2. R. Airey Bet 91
3. D. Harrison Ben 86
4. N. Ireland Maggie 82
5. A. Temple Meg 81
6. A. Temple Bryn 81
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Northumberland, Flotterton - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. D. Baxter Laddie 75
2. B. Jordan Sugar 74
3. B. Jordan Tex 73
4. R. Dalziel Joe 72
5. A. Elliott Gale 72
6. R. Dalziel Spot 71
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Northumberland - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. G. Thompson Kyle 92
2. C. Smart Guy 89 OLF
3. A. Iley Dice 89
4. J. Fyall Shep 89
5.

A. Gallagher

Cain 88 OLF
6. M. Czylwik-Gerlach Jake 88
***************************************************************
 
SCOTLAND
w/e July 19/20th: Dunvegan, Skye - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. I. MacDonald Ben 88
2. J. Cropper Fleet 88
3. J.R. Welsh Tanhill Nap 85
4. D. Mullen Tam 83
5. R. Ritchie Ross 76
6. R. Simpson Molly 76
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Bernisdale, Skye - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Dan 101/110 OLF
2. K.C. Mackinnon Corrie 101
3. M. Murray Jim 98 OLF
4. P. hetherington Lynmar Hemp 98
5. J. Casey Bill 97 OLF
6. C. Cutler Sam 97
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Ness. Lewis - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. S. Duckworth Spy 93
2. A. Kyme Floss 90
3. M. Murray Jim 86
4. J. Cropper Dan 84
5. S.Duckworth Tom 82
6. J. Palmer Jim 81
***************************************************************
 
w/e July 19/20th:Shawbost, Harris - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Fleet 97
2. J. MacLachlan Taff 93
3. J. Palmer Jim 92
4. P. Hetherinton Joy 91
5. J. Casey Ben 91
6. W. Morrison Roy 90
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Scarista, Harris - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Dan 93
2. J.R. Welsh Mack 92
3. S. Duckworth Roy 86
4. W. Morrison Roy 86
5. C. Neale Ben 84
6. M. Murray Roy 82
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Berneray, UIST - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. S. Duckworth Tom 90
2. S. Cropper Ben 86
3. J. Palmer Jim 85
4. A. Kyme Sally 81
5. O. Brown Cap 81
6. J. Cropper Dan 81
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Hebridean Circuit OPEN
  NAME DOG SCORE
1. E. Mackinnon Nan 94
2. S. Duckworth Tom 93
3. R. Evans Nell 92
4. P. Hetherington Lynmar Hemp 90
5. A. Kyme Sally 90
6. J. Palmer Clitheroe 90
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Aboyne, Scotland - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. S. Alexander Jill 75
2. M. Watt Lynne 73
3. I. Wilkie Tillmaud Moss 67
4. W. Watt, Jnr Ben 66
5. J. Menzies Hope 64
6. R. Simpson Molly 62
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Comrie & District, Scotland - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. S. L. Davidson Jim 92
2. J. McRobert Pete 91
3. J.J. Templeton Spot 90
4. D. Robertson Bill 89
5. A. Simpson Lad 88 OLF
6. J.A. MacLeod Garry 88
***************************************************************
 
w/e July 19/20th:: Gairloch, Scotland OPEN
  NAME DOG SCORE
1. F. Cleary Glen 93
2. R.Simpson Molly 88 OLF
3. J. Palmer Shep 88
4. S. Duckworth Tom 88
5. O. Brown Cap 87 OLF
6. S. Grant Vicky 87
***************************************************************
WALES
w/e July 19/20th: Henryd & Llechwedd, Wales - OPEN National
  NAME DOG SCORE
1. R. V. Hughes (Rhosmeirch) Nan  
2. I. Jones (Llanfihangel) Bill  
3= E. Lewis (Llanfair) Jill  
3= D. Mackay (Carmel) Gwen  
3= T. Evans (Gwalchmai) Meg  
6. E. P. Roberts (Padog) Bet  
***************************************************************
 
w/e July 19/20th: Mathon, South Wales - OPEN National
  NAME DOG SCORE
1. J.R. Thomas Cap -7
2. D. Cantrill Sweep -11
3. G. Powell Gwen -14
4. A. lloyd Jill -15
5. A. Bennett Jenny -16
6. A. Bennett Sam -18
***************************************************************
 
July 19: Myniddislwyn Trial - South Wales - OPEN National
  NAME DOG SCORE
1. I. G. Jones Mac -17
2. Sheila Lewis Nell -18
3. Gynfor Thomas Roy -19
4. Meirion Jones Glen -22
5. Rob Lewis Jig -24
6. Richard Millichap Tweed -26
***************************************************************
 

Dutch Open Results, Netherlands
The Dutch Open is an International event with handlers from 13 countries entering. The event is run over 2 fields, each dog running 4 times over the weekend. Results of the 2008 event held recently are as follows:

Overall placings

PLACE HANDLER Dog Total Points OLF
1 Ron Snoeck Nell 345 189
2 John Pluta Joe 341 183
3 John Pluta Jake 340 186
4 Kees Kromhout Thor 335 180
5 Anja Holgersson Ted 329 172
6 John Jansen Bess 327 178
7 Lars Stengaard Svip 322 183
8 Chris Noye Tess 317 184
9 Dorine Verhoef Tom 307 168
10 Dorine Verhoef Glenn 298 178
 
SCOTLAND
w/e July 5/6: Strathbogie OPEN
  NAME DOG SCORE
1. S. Grant (Stratchcannaird) Jen 94 Runoff
2. I. MacKay (Leanach Judy 94
3. D. Harris (Turriff) Jerry 93
4. P. Fullerton (Kingussie) Dean 91 OLF
5. H. MacLean (Culloden) Kim 91
6. I. Wilkie (Keithhall) Tillymaud Moss 90
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Buchanan
  NAME DOG SCORE
1. I. Brownlie (Forestmill) Shug 91
2. J. Hastie (Saline) Mirk 90
3. D. Robertson (Luss) Bill 85
4. D. Kinloch (Kilsyth) Bob 82
5. K. Donald (Seamill) Kira 81
6. P. Hetherington (Minishant) Lynmar Hemp 80
***************************************************************
 
w/e July 5/6: St. Boswells
  NAME DOG SCORE
1. A. Watson (Shotts) Jake 91 OLF
2. J. Seton (Darvel) Glen 91
3. D. Wallace (Blyth Bridge) Spot 90
4. J. Hill (Heriot) Tess 89 OLF
5. W. S. Elliot (Halterburn) Wes 89
6. J. Hill (Heriot) Kim 88
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Aultguish
  NAME DOG SCORE
1. E. MacKinnon (Lochcarron) Glen 84 OLF
2. S. Grant (Strathcannaird) Jen 84
3. S. Renwick (Inverbroom) Queen 82
4. E. Mackinnon (Lochcarron) Nan 79
5. S. Renwick (Inverbroom) Dice 77 OLF
6. M. Murray (Back) Jim 77
***************************************************************
 
WALES
w/e July 5/6: Dwyran - Saturday OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. A. Owen (Corwen) Mac 8
2. A. Davies (Bryneglwys) Moel Floss 9 OLF
3. T. E. Jones (Barmouth) Bob 9
4. M. Evans (Llanfachreth) Caddy 10
5. H.W. Jones (Dolgellau) Sam 11
6. E. Griffith (Waunfawr) Jan 12
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Dwyran - Friday OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. R. V. Hughes (Rhosmeirch) Black 8
2. D. Mackay (Carmel) Scot 9
3. A. Williams (Penmachno) Eryri Jim 10
4. R. V. Hughes (Rhosmeirch) Nan 11
5. G. W. Jones (Llanfairfechan) Tesss 11
6. P. Williams (Treuddyn) Dale 12
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Valley OPEN* Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. C. Humphreys (Pennal) Jill 6
2. B. Davies (Bryneglwys) Moss 7
3. P. Williams (treuddyn) Sweep 8
4. M. Evans (Llanfachreth) Caddy 9 OLF
5. H. W. Jones (Dolgellau) Nap 9
6.= T. Evans (Gwalchmai)
G.T. Owen (Penisarwaen)

Meg
Don

10
***************************************************************
 
ENGLAND
w/e July 5/6: Devon and Exmoor, Brendon Hills Open
  NAME DOG SCORE
1. G. Coombs (Pontypridd) Moss 87
2. R. Montgomery (Rudgeway) Flo 86
3. J. Watson (Postbridge) Mirk 85
4. P. Davies-Russell (Postbridge) Flynn 84
5. J. Carter (Delabole) Jen 83
6. J. Watson (Postbridge) Rob 82
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Romney Marsh, Kent Championship, Canterbury
  NAME DOG SCORE
1. E. Lawless (Isle of Wight) Bill 86
2. J. Drinkwater (Lampeter) Grace 81
3. R.Edwards (Slindon) Spud 77
4. R. Edwards (Partridge Green) Don 76
5. R. Moore (Sussex Glen 75 OLF
6. R. Edwards Jess 75
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Deerplay, Bacup - Lancashire
  NAME DOG SCORE
1. T. Lawrenson (Brindle) Spot 82/90
2. R. Briggs (Wennington) Bill 75
3. R. MacPherson Roy 72
4. R. MacPherson Don 72
5. S. Cropper Beechwood Bob 66
6. L. Penswick Glen 65 OLF
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Ryedale - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. L. Jones (Pickering) Bess 80/100
2. C. Cutler (Stokesley) Ben 79
3. M. Kinnes (Kilham) Nan 74
4. I. Murdoch (Sheriff Hutton) Jill 73
5. M. Ward (Harrwooddale) Fern 72
6. B. Swinbank (Isle of Man) Moss 71
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Mid-Shires, Leicestershire
  NAME DOG SCORE
1. V. Powell (Cold Ashby) Dusk 89/100
2. A. Hall (Wolvey) Queen 88
3. T. Foster (Creaton) Nellie 87
4. N. Vyas (Wigston) Spot 86 OLF
5. A. Hall (Wolvey) Fleur 86
6. J. Atwell (Evesham) Snip 86
***************************************************************
 
w/e July 5/6: Greystoke, Cumbria
  NAME DOG SCORE
1. F. Satterthwaite (Brough) Zac 81
2. A. Ostman (Sweden) Tan 79
3. D. Scrimgeour (Lonscale) Fleece 77
4. J. Cropper (Bacup) Dan 77
5. J. Relph (borrowdale) Liz 76
6. D. Whitehead (Botlon) Roy 76
***************************************************************
 
SWEDEN
July 6, 2008: IK-2 Breviksnäs, Gryt (Sweden)
  NAME DOG SCORE
1. Bobby Dalziel (Scotland) Spot 95
2. Bobby Dalziel (Scotland) Jamie 92 OLF
3. Jaran Knive (Norway) Maico 92
4. Jaran Knive (Norway) Eddie 89
5. Mosse Magnusson (Sweden) Roy 88
6. Mosse Magnusson (Sweden) Llanfarian Jim 87
  Bobby Dalziel (Scotland) Joe 86
  Christer Sjögren (Sweden) Floss 85
***************************************************************
 
July 5, 2008: IK-2 Breviksnäs, Gryt (Sweden)
  NAME DOG SCORE
1. Jaran Knive (Norway) Eddie 90 OLF
2. Mosse Magnusson (Sweden) Llanfarian Jim 90
3. Bobby Dalziel (Scotland) Spot 86
4. Jaran Knive (Norway) Maico 84
5. Anna-Sara Bodén Rodtop MC Match-Point 82
6. Mosse Magnusson (Sweden) Fleet 81
7. Bobby Dalziel (Scotland) Jamie 81
8. Lisbeth Iller Jonsson Illers Kep 81
***************************************************************
 
July 4, 2008: IK-2 Breviksnäs, Gryt (Sweden)
  NAME DOG SCORE
1. Bobby Dalziel (Scotland) Joe 92 OLF
2. Mosse Magnusson (Sweden) Fleet 92
3. Jaran Knive (Norway) Milli 91 OLF
4. Bobby Dalziel (Scotland) Jamie 91
5. Mosse Magnusson (Sweden) Llanfarian Jim 86
6. Bobby Dalziel (Scotland) Spot 82
7. Lotta Oredsson Nelle-vis Trasan 80
8. Viktoria Fornander King 79
***************************************************************
 

 

< top >



 



< top >



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.