2008  
 
 
June 28: Rooten Brook Farm Charity, Quernmore, Lancashire - OPEN CHAMPIONSHIP
  NAME DOG SCORE
1. T. Lawrenson (Brindle) Zac 265/320
2. Thomas Longton (Quernmore) Cap 254
3. J. Burrow (Silverdale) Jim 241
4. D. Carleton (Newton) Finn 234.5
5. Michael Longton (Quernmore) Don 231
6. T. Huddleston (Caton) Spring 230
***************************************************************
 
June 28: Rooten Brook Farm Charity, Quernmore, Lancashire - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. Thomas Longton (Quernmore) Cap 96/110
2. W. Allen (Sheen) Astra Jasper 90
3. C. Cutler (Easby) Ben 87 OLF
4. J.D. Wood (Derwent) Jet 87
5. J. Relph (Borrowdale) Liz 87
6. A. Temple (Holmrook) Meg 86
***************************************************************
 
2008 Bluegrass Classic Stockdog Trail Results, Lexington, Kentucky, USA
1 MacRae, Alasdair Nap 138.25
2 Wilson, Tom Sly 134.25
3 MacRae, Alasdair Star 132.5
4 Ray, Barbara Queen 128.75
5 Fogt, Linda Annie 128
6 Lad, Lyle Moses 122.25
7 Milliken, Amanda Bart 113.75
8 Fogt, Bruce Chloe 111.75
9 Murnighan, Kelly Molly 99.25
10 Levinson, Barb Ginnie 96.5
11 Hickenbottom, Allan Vic 92.25
12 Bailey, Debbie Huck 86.5
13 Hickenbottom, Allan Meg 81.5
14 Billadeau, Renee Bette 81.25
15 Ray, Barbara Britt 79.25
16 Bailey, Debbie Ben 76.75
17 Lad, Lyle Shep DQ 111.75
18 MacRae, Tricia Max DQ 98.5
19 Hanley, Mike Moss DQ 69.5
20 Milliken, Amanda Clive DQ 60.25

Best Gather- Thad Fleming & Bill
Best Drive - Tom Wilson & Sly
Best Shed- Janet Harvey & Scott
Best Pen- Bob Washer & Clare
Most Promising Dog- Jenny Glen's Hemp (Alberta, Canada)
Most Promising Handler- Kenny Wright
Amateur Nursery Handler- Maureen Robinson & Newt
Best KY Bred Dog Tricia MacRae's Max
Long Road Award - Tom Wilson & Sly
Linda Wright Service Award - Jim Valley
Top End Award - Paul Tucker & Rick/Bob Washer
 
June: Hiraethog, Wales - OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. A. Owen Roy 2
2. E.P. Roberts Eryri Bet 3
3. H.W. Jones Nap 4
4. C. Humphreys Jill 5
5. R.H. Jones Jack 5.5
6. A. Lyttle Glen 6
***************************************************************
 
June: Llanrhaeadr, Wales - OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. A. Lyttle Glen 13
2. M. Evans Caddy 19 OLF
3. G. Edwards Lyn 19
4. G. Lightfoot Meg 22
5. H. Francis Moss 23
6. A. Owen Mac 24
***************************************************************
 
June: Mere House, Wales - OPEN * Points deducted (Afternoon session)
  NAME DOG SCORE*
1. G. Hudd Fleece 9
2. S. Harden Juno 11
3. I.B. Jones Meg 14 OLF
4. G. Lewis Spot 14
5. Y. Abrey Fly 15
6. G. Hudd Craig 17
***************************************************************
 
June: Mere House, Wales - OPEN * Points deducted (Morning session)
  NAME DOG SCORE*
1. C. Gordon Jess 9.5
2. M. Bufton Judy 10.5
3. I. Jones Tom 11.5
4. G. Howells Judy 13
5. T. Coles Fred 16
6. D.P. Jones Len 17
***************************************************************
 
June: Harden Moss Centenary Trials- OPEN Double Lift Championship
  NAME DOG SCORE
1. W. Allen Astra Jasper 131/160
2. S. Wilkinson Snow 128
3. G. Birchenall Alf 127
4. J. Richardson Staff 117
5. S. Duckworth Tom 116
***************************************************************
 
June: Moreton, Leicester - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. J. Porter Fly 89
2. R. Montgomery Flo 85
3. R. Roper Scrap 84
4. C. Turland Emma 78
5. E. Lawless Bill 78
6. N. Vyas Spot 76
***************************************************************
 
June 21: Rooten Brook Farm Charity, Quernmore, Lancashire - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. J. Borrow Jim 97/110
2. M. T. Longton Don 96 OLF
3. T. Lawrenson Zac 96
4. T. Huddleston Spring 91
5. D. Carleton Finn 90 OLF
6. R. J. Hutchinson Tot 90
***************************************************************
 
June 14: Llysfasi - Wales OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. A. Gilchrist Mac 3
2. E. Morgan Spot 4
3. Medwyn Evans Shep 5
4. R. Roberts Meg 6
5. P. Williams Sweep 8
6. E. Wyn Edwards Flash 9
***************************************************************
 
June 7: Clun - Wales Afternoon OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. GL Jones Don 7
2. Y. Aubrey 8
3. E. Morgan Spot 10
4. J. Lightfoot Trim 13
5. S. Main Lace 14 OLF
6. I. Jones Twm 14
***************************************************************
 
June 7: Clun - Wales Morning OPEN * Points deducted
  NAME DOG SCORE*
1. J. Evans Jill 8
2. G. Howells Judy 15
3. H. Jones Jack 17
4. L. Evans Sam 18
5. G. Bonsall Tim 18
6. P. Pugh Tweed 18
***************************************************************
 
June 14: Lowgill Sports Day, Lancashire - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. F. Cleary (Tockholes) Peg 82/90 OLF
2. Timothy Longton (Quernmore) Jake 82
3. F. Satterthwaite (Brough) Zac 81
4. A. Leak (Tebay) Tweed 78
5. S. Duckworth (Haslingden) Spy 77
6. P. Noble (Quernmore) Jack 77 OLF
***************************************************************
 
June 8: Deerplay Double Gather Championship - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. C. Cropper (Water) Roy 133/150
2. T. Huddleston (Caton) Spring 127
3. A. Jones (Selatyn) Rob 126 OLF
4. C. Mellin (Oakworth) Maisie 126
5. T. Lawrenson (Brindle) Spot 126
6. Timothy Longton (Quernmore) Carrie 125
***************************************************************
 
June 1: Mid-Shires, Drayton Parslow, Milton Keynes - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. M. Watson Milo 95/100
2. M. Watson Storm 90 OLF
3. J. Porter Fly 90
4. K. Addington Chip 89 OLF
5. J. Thomas Cap 89
6. T. Foster Nellie 87
***************************************************************
 
June 1: Northumberland, Hawick Farm, Kirkwhelpington - OPEN
  NAME DOG SCORE
1. W. Elliott (Yetholm) Wes 97/100
2. B. Bell (Barnard Castle) Moss 95
3. G. Thompson (Edmundbyers) Red 94
4. N. Ireland (Cumbria) Floss 93
5. B. Jordan (Whitfield) Buffy 91
6. S. Duckworth (Haslingden) Tom 90
***************************************************************
 
   
< top >



 



< top >



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.