2007  
 
October 28: Skye, Feorlig - Confined
NAME DOG SCORE
1. K.C. MacKinnon Corrie 87/100
2. E. MacKinnon Roy 86
3. I. MacDonald Don 85
4. E. MacKinnon Shep 81
5. I. MacDonald Ben 80
6. J. McIntyre Queen 79
**********************************************
 
October 28: Northern, Ravenseat, Keld - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. J. Edgar Molly 76/90
2. R. Fawcett Fly 72
3. A. Baines Tanhill Patsy 69
4. R. Jewitt Nell 68
5. J. Beale Sal 66
6. K. Preston Queen 61
**********************************************
 
October 28: Turton Young Farmers, Tockholes, Darwen - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Bill 82/90
2. C. Cropper Ron 81
3. C. Mellin Meg 77
4. M. Ingham Lynmar Kyle 76
5. S. Bolland Fly 74
6. S. Duckworth Spy 71
**********************************************
 
October 28: North Westmorland. Drigg, Holmrook - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. N. Ireland Glen 85/90
2. S. Walton Ben 81
3. D. Goulding Ruby 80
4. A. Bradley Roy 80
**********************************************
 
October 28: Windermere, Silverdale, Carnforth - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. C. Cropper Ron 84/90
2. M.T. Longton Kez 81 OLF
3. J. Cropper Bill 81
4. R. Dean Don 80
5. J. Cropper Spud 79
6. S. Holt Bing 77
**********************************************
 
October 27: Northern, Hardraw, Hawes - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Spud 85/90
2. S. Holt Bing 83
3. S. Cropper Black 81
4. R. Jewitt Nell 79.5
5. J. Cropper Bill 79
6. A. Temple Judy 78.5
**********************************************
 
October 27: Yorkshire, Bardon, Bolton Abbey - NURSERY
NAME DOG SCORE
1. A. Baines Tanhill Sweep 72/90
2. J. Cropper Bill 70
3. J. Wood May 69
4. S. Holt Bing 68
5. K. Preston Queen 66
6. K. Salisbury Mac 65
**********************************************
 
October 27: Trawden, Hey House Farm, Downham - Nursery
NAME DOG SCORE
1. M. Ingham Kyle 71/90
2. C. Storey Lark 70
3. K. Brooks Di 69
4. R. Hutchinson Maid 66
5. M.T. Longton Don 64
6. M.T. Longton Kez 63
**********************************************
 
October 21: North Wales World Trials Qualifier
NAME DOG SCORE
1. E. W. Edwards Cap 162
2. A. Owen Roy 154
3. G. Jones (Penmachno) Deio 150
4. M. Evans Caddy 148 OLF
5. A. L. Jones (Bala) Bet 148
6. V. Hughes Black 147
7. A. Staples Pandy Spot 146
8. H. Jones Sam 145
9. G. Jones (Llanarmon) Jill 143
10. C. Humphries Jill 141 OLF
11. A. L. Jones Sweep 141
12. I. Jones Bill 140 OLF
R. E. P. Roberts Bet 140
**********************************************
 
October 21: North Westmorland Grange, Borrowdale. Nursery.
NAME DOG SCORE
1. D.Golding Don 76
2. C. Todd Shep 69
3. A. Temple Judy 56
4. T. Huddleston Henry 55
Novice  
1. J. Relph Mac 58
2. J. Mason Meg 57
3. A. Temple Bryn 56
New Handler  
1. T. Hutton Ben  
2. D. Archibald Rick  
**********************************************
 
October 20: Devenport, Kirkwhelpington, OPEN, Northumberland
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Jamie 90/100
2. L. Hansson Ulli 88
3. A. Tait Dale 86
4. D. Baxter Laddie 77
5. S. Bell Moss 75
6. L. Hansson Oscar 74
**********************************************
 
October 20: Skipness, Argyll County Challenge, Scotland
NAME DOG SCORE
1. A. MacCuish Moss 94
2. J. Casey Jill 93
3. I. McConnell Jaff 92
4. A. MacCuish Mist 90
5. D. Campbell Fly 86
6. S. L. Davidson Rob 85
**********************************************
 
October 20: Northern - Park House, Barningham. NURSERY
NAME DOG SCORE
1. K. Preston Star 76/90
2. K. Preston Queen 75
3. A. Clark Cap 71
4. C. Rand Jen 70
5. R. Fawcett Fly 69
6. A. Clark Bob 69
**********************************************
 
October 20: Fylde, Saddle End Farm, Chipping - Nursery
NAME DOG SCORE
1. T. Huddleston Henry 80 OLF
2. H. Gorst Ben 80
3. R. Hutchinson Maid 79
4. T. Longton Joe 78
5. M.T. Longton Don 76
6. A. Gilchrist Moss 72
**********************************************
 
October 19: Roweburn Open, Ettrick, Scotland
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Joe 105.5/110
2. R. Dalziel Jamie 105
3. R. Dalziel Spot 104
4. T. Lawrenson Spot 100
5. S. Gibson Gael 98
6. R. Montgomery Roy 97
**********************************************
 
October 18: Roweburn Open (Netherbrae), Ettrick, Scotland
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Joe 94/100
2. T. Lawrenson Spot 93
3. R. MacPherson Roy 92
4. R. Dalziel Jamie 92
5. R. MacPherson Moss 90
6. L. Hansson Uilli 90
**********************************************
 
October 17: Roweburn Open (Netherhill), Ettrick, Scotland - Double Lift
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Spot 155/160
2. R. Dalziel Jamie 152
3. R. Dalziel Joe 151
4. L. Hansson Oscar 145
5. R. MacPherson Don 141
6. T. Lawrenson Spot 140
**********************************************
 
October 16: Roweburn Open, Ettrick, Scotland.
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Spot 98/100
2. R. Dalziel Joe 94
3. R. Dalziel Jamie 94
4. R. MacPherson Roy 90
5. S. Montgomery Kate 90
6. L. Hansson Tess 88
**********************************************
 
October 15: Roweburn Open, Ettrick, Scotland.
NAME DOG SCORE
1. S. Montgomery Craig 95/100
2. R. Montgomery Flo 94 OLF
3. R. Dalziel Joe 94
4. R. Davis Rose 94
5. R. MacPherson Roy 94
6. R. MacPherson Meg 94
**********************************************
 
October 14: Kirkconnel and Sanquhar Open, Sanquhar, Scotland.
NAME DOG SCORE
1. G. Marshall Scott 94
2. G. Marshall Ben 92 OLF
3. J. Welsh Mack 92
4. B. Dalziel Spot 90
5. L. Hansson Oscar 89 OLF
6. T. Welsh Tweed 89
**********************************************
 
October 14: Lee End Farm Open, Quernmore, Lancashire.
NAME DOG SCORE
1. J. Cropper Fleet 83
2. D.Carlton Ann 82 OLF
3. T. Lawrenson Zak 82
4. S. Holt Sid 81 OLF
5. J. Cropper Ben 81
6. T. Huddleston Udale Spring 76
**********************************************
 
October 13: Cocklicks Open, Annan, Scotland
NAME DOG SCORE
1. K. Soderberg Lotus 96
2. B. Dalziel Spot 95
3. B. Dalziel Jamie 93
4. B. Dalziel Joe 92
5. R. MacPherson Don 91
6. R. Briggs Wenndale Star 89
**********************************************
 
October 13: Meltham, Scarr View Farm, Lindley Moor. Nursery.
NAME DOG SCORE
1. C. Cropper Ron 82
2. S. Holt Bing 80
3. J. Wood May 79
4. J. Cropper Bill 79
5. D. Wild Rip 78
6. R. Saxon Peg 78
**********************************************
 
October 13: Alwinton Show Sheep Dog Trial - OPEN, Northumberland.
NAME DOG SCORE
1. J. Robinson Cap 81
2. W. Elliot Wes 80 OLF
3. P. Turnbull Cap 80
4. W. Elliot Rod 79 OLF
5. P. Turnbull Mirk 79
6. A. Tait Tweed 79
Novice
1. J. Wynn Glen 78
**********************************************
 
October 11: Roweburn Open (Netherbrae), Ettrick, Scotland.
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Spot 92/100
2. R. Dalziel Joe 90
3. R. MacPherson Don 88
4. R. Dalziel Jamie 87
5. R. MacPherson Roy 86
6. A. Blonquist Jed 84
**********************************************
 
October 10: Roweburn Open (Netherhill), Ettrick, Scotland - Double Lift.
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Joe 137/140
2. R. Dalziel Jamie 136
3. R. Dalziel Spot 134
4. R. MacPherson Roy 133
5. R. MacPherson Don 128
6. C. Cuthbertson Molly 127
**********************************************
 
October 9: Roweburn Open, Ettrick, Scotland.
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Jamie 100/100
2. R. Dalziel Joe 98
3. R. Dalziel Spot 97
4. R. MacPherson Roy 95
5. S. Montgomery Kate 92
6. R. MacPherson Don 91
**********************************************
 
October 8: Roweburn Open, Ettrick, Scotland.
NAME DOG SCORE
1. R. Dalziel Spot 100/100
2. R. MacPherson Meg 94
3. K. Broad Blade 92
4. R. MacPherson Roy 91
5. R. Dalziel Joe 89
6. R. MacPherson Don 88
**********************************************
 
   
Click here for September trial results, including the International, USBCHA Finals, Soldier Hollow, Continental.
Click here for August's trial results, including the English and Scottish National Results.
Click here for July's trial results, including the Irish National Results.
   
   
< top >



 



< top >



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.