Meg
Kinloch Tina

Kinloch Sioux
Blade

Kinloch Bee
Kinloch Cian
Kinloch Steffi

Bailey

 

 

December 2009

NORTH WALES NURSERY FINAL
1, G. Owen (Llanerchymedd) Lyn, 9;
2, E.W. Edwards (Ruthin) Non, 10;
3, E.W. Edwards (Ruthin) Magi, 12;
4, G. Jones (Llanarmon D.C.) Glen, 14;
5, R.H. Jones Llanfechain) Zac, 15;
6, B. Davies (Bryneglwys) Cap, 18;
7, G. Owen, Llanerchymedd;
8, E.W. Edwards (Ruthin);
9, R.E. Roberts (Maenan); (sold))
10,E. Griffith (Waunfawr);
11,A. Gilchrist (Tregeiriog);
12;A.Ll. Jones (Cwmtirmynach);
13, G.Ll. Jones (Cwmtirmynach);
14, P. Williams (Treuddyn);
15, G.Ll. Jones (Cwmtirmynach);
16, G. Edwards (Llantysilio).(Reserve)

SOUTH WALES NURSERY FINAL
1. K Evans, (Libanus) Lexi
2. N Watkins, (Llangadog) Jody
3. G Owen, (Penybont) Lass
4. B McConnell, Jo 
5. G Jones, Nan
6. Ms A Blackmore, Floss
7. J Bowen, Bell
8. M Hemmings, Mirk
9. M Edwards, Spot
10 V Davies, Joe
11 Ms J Drinkwater, Pip
12 Ms R Davies, Del
13 D Evans, Libanus, Sue
14 IB Jones, Taff
15 J A Watkins, Mac
16 Karin Haker (Llandrindod) Reserve

ALL WALES NURSERY CHAMPIONSHIP
1.Bryn Davies, (Bryneglwys) Cap 11pts
2. Nigel Watkins, (Llangadog) Jody, 12pts
3. Gwynfor Owen, (Llanerchymedd, Ross 14pts
4. I B Jones, (Capel Bangor) Taff 14 1/2pts
5. E Wyn Edwards, (Ruthin), Maggie 15pts
6. Gwyn Ll Jones, (Cwmtirmynach), Daniel, 16pts olf
7. Angie Blackmore, Floss 16pts
8.Alistair Gilchrist, Tregeiriog, Bob 17pt olf
9. Venn Davies, Llangammarch Wells, Joe 17 pts
10 Hamer Jones, Llanfechain, Jack 18 pts
11 Glyn Owen, Llandrindod Wells, Lass 19 pts olf
12 David Evans, Libanus, Sue 19pts
13 Jane Drinkwater, Lampeter, Pip 20 pts
14 Glyn Edwards, Llantysilio, Meg 20ptsolf
15 E Wyn Edwards, Ruthin, Clwyd Nel 20pts
16 G Jones Nan 21pts
17 M Edwards, Spot 21 pts
18 Pennant Williams, Treuddyn, Jess 21 1/2 pts
19 Karin Haker, Llandrindod,  22pts
20 Rona Davies, Lampeter Del, 24pts
21 Glyn L Jones, Llanarmon DC, Glen, 25pts
22 J Bowen, Bell 27pts
23 Elwyn Griffith, Waenfawr, Craig, 29pts
24 Alan Ll Jones, Cwmtirmynach, Cassie Wyn 30pts
25 Gwyn Ll Jones, Cwmtirmynach, 31 1/2 pts
26 Mike Hemmings, Mirk 32pts
27 J A Watkins, Mac 42 1/2 pts
28 E Wyn Edwards, Ruthin,
29 Kevin Evans, Libanus, Lexi
30 Gwynfor Owen, Llanerchymedd, Jess

TEAM COMPETITION
1st South Wales 232 1/2 pts
2nd North Wales 236 1/2 pts 

2009 South Wales Victor Ludorum

National Style

1st E L Morgan and Fred (60.5 points)
2nd E L Morgan and Spot (52 points)
3rd Kevin Evans and Spot (48 points)
4th Paul Tompkins and Arnie (47 points)
5th Nigel Watkins and Floss (44 points)
6th Paul Tompkins and Fynydd Peg (39 points)
7th = J Rees (St Dogmaels) and Floss (34 points) and Kevin Evans and Mirk (34 points)
9th Meirion Jones and Joe (32 points)
10th Jack Chamberlain and Gyp (31.5 points)

Highest Pointed Ladies
1st Aurwen Price (Doldowlod) and Jill (24 points)
2nd Rona Davies and Rose (22 points)
3rd Angie Driscoll and Kinloch Sioux (18 points) !!

South Wales Style
1st Meirion Jones and Glen (30 points)
2nd = E L Morgan and Fred and Spot (28 points)
4th Meirion Jones and Joe (25 points)
5th Martha Morgan and Becks (22 points)
6th I B Jones and Meg (20 points)



< top >






 



Kinloch Sheepdogs. All rights reserved. © Copyright 2006. Website Design by Kelvin Broad and Angie Driscoll.